داربست های سنتی همچنان حادثه می آفرینند

( 1392/12/21 )
فرو ریختن داربست فلزی ساختمان بلندمرتبه...
سرویس حوادث: فرو ریختن داربست فلزی ساختمان بلندمرتبه هرمی شکل در بلوار میرداماد به مرگ زن جوان رهگذری منجر شد.

به گزارش خبرنگار ما، این حادثه ساعت 9 و 26 دقیقه دیروز در بلوار میرداماد رخ داد.

ریزش ناگهانی انبوه داربست از بالای ساختمان بر روی 3 لاین بلوار میرداماد، سبب شد کارگرانی که مشغول به کار در محل بودند محل را ترک کنند اما میله‌های داربست در لاین وسط به سر زن جوانی که در حال عبور از خیابان بود برخورد کرد و سبب شد این زن به نام لیلا سی و دو ساله دچار ضربه مغزی شود و جان خود را از دست بدهد.

در جریان ریزش لوله‌های آهنی داربست به 3 خودرو عبوری و یک دستگاه موتوسیکلت نیز آسیب رسید. شدت برخورد به حدی بود که مانع آهنی وسط دو لاین نیز کنده شد و حتی تابلوهای راهنمایی و رانندگی از جا درآمدند.مأ‌موران ایستگاه 11 آتش‌نشانی به محض اعلام این حادثه در محل حاضر شدند و پس از انتقال میله‌های آهنی کنار خیابان پیکر بی‌جان لیلا را نیز تحویل امدادگران اورژانس دادند.

شفیعی مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی در این باره گفت: مأموران در محل با همکاری راهنمایی و رانندگی، میله‌های پراکنده شده را جابه‌جا کردند و خودروهای آسیب دیده نیز از محل حادثه منتقل شدند.

همچنین با اعلام فوت این زن به قاضی هنرمند کشیک دادسرای جنایی تهران، وی دستور بازداشت پیمانکار ساختمان و پلمب محل را صادر کرد.
به گزارش خبرنگار ما فروریختن داربست این ساختمان که زیر آن نیز ایستگاه مترو قرار دارد به نمای ساختمان نیز آسیب رسانده بود.

براساس دستور قاضی هنرمند، کارشناسان ساختمانی باید درخصوص میزان قصور کارفرما در این حادثه نظر خود را اعلام کنند.
 
تا کنون ما شاهد حوادث فراوانی از این قبیل بوده ایم وافراد زیادی نیز جان خود را در این راه ازدست داده اند وضررهای مالی بیشماری نیز متوجه عده ی زیادی شده است. 
آیا وقت آن نرسیده که دست اندر کاران پروژه های ساختمانی نسبت به این قضیه توجه بیشتری داشته باشند وسعی کنند که از سیستم های جدید و ایمن برای ساخت تولیدات خوداستفاده نمایند؟
 
استفاده ازداربستهای سنتی همواره اینگونه خطرات رابرای کارگران ساختمانی و حتی دیگران(مانندنمونهای که در برج رز میرداماد رخداد) به همراه داشته و خواهدداشت.اکنون زمان آن رسیده که متخصصان و طراحان داربستهای ساختمانی به تولیدسازه های ایمن ومقاوم همت گمارند تا در آینده شاهدچنین حوادثی در اثر رعایت نکردن فاکتورهای ایمنی در ساخت نباشیم. عدم وجودکیفیت مناسب،کارایی و ایمنی در داربست های سنتی که موجب بروز ضررهای مالی وجانی بسیاری برای کاربران این محصول ازجمله پیمانکاران گردیده است، ازطرفی ایجادالزامات مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان درزمینه داربست، شرکت تسکو را برآن داشت که ضمن تولید زودبست درراستای ارتقاء کیفیت و افزایش ایمنی در داربست های ساختمانی گامی موثر بردارد

 

 

این صفحه 3007 مرتبه مورد بازدید قرار گرفته
دستورالعمل ها
داربست های سنتی همچنان حادثه می آفرینند  فرو ریختن داربست فلزی ساختمان بلندمرتبه...
دانلود کتاب داربست
دانلود Firfox